Skip to content

7 Chatham RoadTuckerton, NJ 08087

Built 2011

Last Sale Price
$352,500
Last Sale Date
Jul 24, 2020

Property Information

Block124.03
Lot60
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R-2AG2681
Dwellings1
ZoningR1A
Sq Footage2,681
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,000
30%
Improvement Value:$244,700
70%
Total Assessment$350,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,560+4.3%
2024$10,121+5.9%
2023$9,553+1.3%
2022$9,427+4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$352,500

From:

To:

Sq Ft2,681DeedBook 17993, Page 1748Recorded8/4/2020

Property Sale

Sale
$367,063
DeedBook 14882, Page 1677

Property Built

Built

Year Built: 2011