Skip to content

4 Charleston CourtTuckerton, NJ 08087

Built 2016

Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
Feb 16, 2023

Property Information

Block124.03
Lot68
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page1309

Building Details

Building Class17
Description1S-AL-R-2AG
Dwellings1
ZoningR1A
Sq Footage2,483
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,000
30%
Improvement Value:$242,700
70%
Total Assessment$346,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,439+4.3%
2024$10,006+5.9%
2023$9,444+1.3%
2022$9,319+4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$515,000
Sq Ft2,483DeedBook 19308, Page 1034Recorded2/24/2023

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft2,483DeedBook 17299, Page 900Recorded11/14/2018

Property Sale

Sale
$369,202

From:

To:

DeedBook 16579, Page 1391Recorded11/23/2016

Property Built

Built

Year Built: 2016