Skip to content

10 Stemson CourtTuckerton, NJ 08087

Built 2010

Last Sale Price
$519,000
Last Sale Date
Jul 26, 2023

Property Information

Block124.03
Lot82
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page1309

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-2AG
Dwellings1
ZoningR1A
Sq Footage2,732
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,000
29%
Improvement Value:$250,000
71%
Total Assessment$354,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,659+4.3%
2024$10,216+8.8%
2023$9,393+1.4%
2022$9,266+4.3%
Property History

Property Sale

Sale
$519,000
Sq Ft2,732DeedBook 19454, Page 1480Recorded8/9/2023

Property Sale

Sale
$350,781
DeedBook 14660, Page 1751

Property Built

Built

Year Built: 2010