Skip to content

5 Starboard CourtTuckerton, NJ 08087

Built 2017

Last Sale Price
$290,795
Last Sale Date
Nov 15, 2017

Property Information

Block124.04
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page1308

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R-2AG
Dwellings1
ZoningR1A
Sq Footage1,825
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,000
36%
Improvement Value:$181,100
64%
Total Assessment$285,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,584+4.3%
2024$8,228+5.9%
2023$7,766+1.3%
2022$7,663+4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$290,795

From:

To:

DeedBook 16958, Page 617Recorded12/5/2017

Property Built

Built

Year Built: 2017