Skip to content

39 Galley WayTuckerton, NJ 08087

Built 2016

Last Sale Price
$332,026
Last Sale Date
Sep 23, 2016

Property Information

Block124.04
Lot49
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page1308

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R-2AG
Dwellings1
ZoningR1A
Sq Footage2,059
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,400
40%
Improvement Value:$187,400
60%
Total Assessment$309,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,328+4.3%
2024$8,941+5.9%
2023$8,439+1.3%
2022$8,327+4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$332,026

From:

To:

DeedBook 16537, Page 377Recorded10/12/2016

Property Built

Built

Year Built: 2016