Skip to content

40 Galley WayTuckerton, NJ 08087

Built 2017

Last Sale Price
$342,881
Last Sale Date
Jul 14, 2017

Property Information

Block124.05
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page1308

Building Details

Building Class17
Description1S-AL-R-2AG2060
Dwellings1
ZoningR1A
Sq Footage2,060
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,100
34%
Improvement Value:$208,000
66%
Total Assessment$313,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,427+4.3%
2024$9,036+5.9%
2023$8,529+1.3%
2022$8,416+4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$342,881

From:

To:

DeedBook 16805, Page 912Recorded7/18/2017

Property Built

Built

Year Built: 2017