Skip to content

52 Galley WayTuckerton, NJ 08087

Built 2017

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Jun 2, 2021

Property Information

Block124.05
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page1308

Building Details

Building Class17
Description1S-AL-R-2AG2244
Dwellings1
Zoning1308
Sq Footage2,244
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,200
33%
Improvement Value:$224,200
67%
Total Assessment$333,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,039+4.3%
2024$9,622+5.9%
2023$9,082+1.3%
2022$8,962+4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000
Sq Ft2,244DeedBook 18561, Page 131Recorded7/2/2021

Property Sale

Sale
$352,861

From:

To:

DeedBook 16769, Page 1748Recorded6/14/2017

Property Built

Built

Year Built: 2017