Skip to content

54 Galley WayTuckerton, NJ 08087

Built 2017

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Jan 11, 2021

Property Information

Block124.05
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page1308

Building Details

Building Class17
Description1S-AL-R-2AG
Dwellings1
ZoningR1A
Sq Footage2,090
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,200
33%
Improvement Value:$211,200
67%
Total Assessment$317,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,557+4.3%
2024$9,160+5.9%
2023$8,646+1.3%
2022$8,532+4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft2,090DeedBook 18281, Page 110Recorded1/26/2021

Property Sale

Sale
$412,872

From:

To:

DeedBook 16853, Page 1727Recorded8/30/2017

Property Built

Built

Year Built: 2017