Skip to content

271 Newport WayTuckerton, NJ 08087

Built 2012

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Sep 20, 2017

Property Information

Block124.05
Lot46
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page1308

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R-2AG2116
Dwellings1
ZoningR1A
Sq Footage2,116
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,000
35%
Improvement Value:$195,000
65%
Total Assessment$300,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,033+4.3%
2024$8,658+5.9%
2023$8,172+1.3%
2022$8,064+4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft2,116DeedBook 16890, Page 1364Recorded10/3/2017

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 15244, Page 1564

Property Built

Built

Year Built: 2012