Skip to content

263 Newport WayTuckerton, NJ 08087

Built 2013

Last Sale Price
$286,105
Last Sale Date
Jun 21, 2013

Property Information

Block124.05
Lot49
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page1308

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R-2AG1899
Dwellings1
ZoningR1A
Sq Footage1,899
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,900
37%
Improvement Value:$178,300
63%
Total Assessment$282,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,247+4.5%
2024$7,894+6.1%
2023$7,437-2.0%
2022$7,586+4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$286,105

From:

To:

DeedBook 15589, Page 1856Recorded7/22/2013

Property Built

Built

Year Built: 2013