Skip to content

19 Sandford StreetTuckerton, NJ 08087

Built 1976

Last Sale Price
$124,000
Last Sale Date
Dec 19, 2001

Property Information

Block124.06
Lot46
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page73

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R-1AG
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,328
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,700
46%
Improvement Value:$111,800
54%
Total Assessment$208,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,278+4.3%
2024$6,017+10.9%
2023$5,423+1.3%
2022$5,352+4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$124,000
DeedBook 10686, Page 1730

Property Built

Built

Year Built: 1976