Skip to content

400 Parkertown DriveTuckerton, NJ 08087

Built 2004

Last Sale Price
$252,000
Last Sale Date
Jun 23, 2021

Property Information

Block124
Lot12.04
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R 1242
Dwellings1
ZoningR1A
Sq Footage1,242
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,500
46%
Improvement Value:$100,000
54%
Total Assessment$183,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,525+4.3%
2024$5,296+5.9%
2023$4,999+1.3%
2022$4,932+4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$252,000
Sq Ft1,242DeedBook 18589, Page 1042Recorded7/20/2021

Property Sale

Sale
$229,000
DeedBook 11883, Page 2

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 10805, Page 1543