Skip to content

115 Newport WayTuckerton, NJ 08087

Built 2009

Last Sale Price
$554,000
Last Sale Date
Oct 12, 2023

Property Information

Block124
Lot9.08
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page1308

Building Details

Building Class17
Description1S-AL-R-2AG
Dwellings1
ZoningR1A
Sq Footage2,315
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,000
25%
Improvement Value:$307,800
75%
Total Assessment$409,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,089+4.4%
2024$11,577+6.1%
2023$10,913+1.4%
2022$10,765+4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$554,000
Sq Ft2,315DeedBook 19538, Page 1888Recorded11/15/2023

Property Sale

Sale
$410,000

From:

To:

Sq Ft2,315DeedBook 15862, Page 627Recorded8/1/2014

Property Sale

Sale
$430,464
DeedBook 14261, Page 969

Property Built

Built

Year Built: 2009