Skip to content

127 Newport WayTuckerton, NJ 08087

Built 2009

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Nov 2, 2009

Property Information

Block124
Lot9.14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page1309

Building Details

Building Class17
Description1S-AL-R-2AG2546
Dwellings1
ZoningR1A
Sq Footage2,546
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,000
25%
Improvement Value:$307,500
75%
Total Assessment$409,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,330+4.3%
2024$11,818+5.9%
2023$11,155+1.3%
2022$11,007+4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$395,000
DeedBook 14450, Page 1505

Property Built

Built

Year Built: 2009