Skip to content

141 Newport WayTuckerton, NJ 08087

Built 2009

Last Sale Price
$531,114
Last Sale Date
Jan 22, 2009

Property Information

Block124
Lot9.21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page1307

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-2AG3268
Dwellings1
ZoningR1A
Sq Footage3,268
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,000
26%
Improvement Value:$296,200
74%
Total Assessment$398,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,990+4.3%
2024$11,492+5.9%
2023$10,847+1.3%
2022$10,704+4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$531,114
DeedBook 14213, Page 1704

Property Built

Built

Year Built: 2009