Skip to content

9 Gimball RoadTuckerton, NJ 08087

Built 2010

Last Sale Price
$314,491
Last Sale Date
Dec 1, 2010

Property Information

Block124
Lot9.36
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page1307

Building Details

Building Class17
Description1S-AL-R-2AG2528
Dwellings1
ZoningR1A
Sq Footage2,528
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,000
31%
Improvement Value:$237,500
69%
Total Assessment$343,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,343+4.3%
2024$9,913+5.9%
2023$9,357+1.3%
2022$9,233+4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$314,491
DeedBook 14766, Page 1420

Property Built

Built

Year Built: 2010