Skip to content

346 Newport WayTuckerton, NJ 08087

Built 2017

Last Sale Price
$411,000
Last Sale Date
Nov 18, 2022

Property Information

Block124
Lot9.71
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page1308

Building Details

Building Class16.5
Description1S-AL-R-2AG
Dwellings1
ZoningR1A
Sq Footage1,840
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,000
37%
Improvement Value:$173,600
63%
Total Assessment$275,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,298+4.3%
2024$7,954+5.9%
2023$7,507+1.3%
2022$7,408+4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$411,000
Sq Ft1,840DeedBook 19242, Page 125Recorded12/5/2022

Property Sale

Sale
$286,932

From:

To:

DeedBook 16847, Page 1631Recorded8/24/2017

Property Built

Built

Year Built: 2017