Skip to content

35 Burton DriveTuckerton, NJ 08087

Built 1990

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Aug 23, 2013

Property Information

Block126
Lot19.03
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16.5
Description2S-AL-S-1UG
Dwellings1
ZoningR-3A
Sq Footage2,088
Acreage5.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,500
37%
Improvement Value:$221,100
63%
Total Assessment$353,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,647+4.3%
2024$10,205+13.4%
2023$9,003+1.3%
2022$8,884+4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

Sq Ft2,088DeedBook 15645, Page 1150Recorded9/23/2013

Property Sale

Sale
$276,000
DeedBook 11026, Page 1189

Property Built

Built

Year Built: 1990