Skip to content

1001 Berry AvenueTuckerton, NJ 08087

Built 1953

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 14, 2012

Property Information

Block126
Lot47
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R 1427
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,427
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,400
40%
Improvement Value:$86,100
60%
Total Assessment$143,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,321+4.3%
2024$4,141+5.9%
2023$3,909+1.3%
2022$3,857+4.1%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$155,530
DeedBook 14047, Page 476

Property Sale

Sale
$169,000
DeedBook 12567, Page 116

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 11832, Page 1022

Property Sale

Sale
$69,000
DeedBook 11662, Page 88

Property Built

Built

Year Built: 1953