Skip to content

44 White Oak LaneTuckerton, NJ 08087

Built 1987

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Aug 19, 2005

Property Information

Block126
Lot72
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page1301

Building Details

Building Class16.5
Description1S-W-R 1899
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage1,899
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,900
44%
Improvement Value:$159,800
56%
Total Assessment$285,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,602+4.3%
2024$8,245+5.9%
2023$7,782+1.3%
2022$7,680+4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000
DeedBook 12788, Page 1051

Property Sale

Sale
$128,900
DeedBook 5227, Page 894

Property Built

Built

Year Built: 1987