Skip to content

290 Frog Pond RoadTuckerton, NJ 08087

Built 1973

Last Sale Price
$227,500
Last Sale Date
Oct 23, 2015

Property Information

Block130
Lot2.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R-1AG 1608
Dwellings1
ZoningR75A
Sq Footage1,608
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,500
49%
Improvement Value:$98,200
51%
Total Assessment$193,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,832+4.3%
2024$5,590+5.9%
2023$5,276+1.3%
2022$5,207+4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$227,500

From:

To:

Sq Ft1,608DeedBook 16225, Page 1312Recorded10/27/2015

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 14044, Page 805

Property Sale

Sale
$111,100
DeedBook 13856, Page 1088

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 5470, Page 316

Property Built

Built

Year Built: 1973