Skip to content

16 Edwards CourtTuckerton, NJ 08087

Built 2008

Last Sale Price
$329,900
Last Sale Date
Jul 18, 2008

Property Information

Block169
Lot7.09
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-2AG2042
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,042
Acreage1.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,200
25%
Improvement Value:$205,600
75%
Total Assessment$274,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,274+4.3%
2024$7,931+5.9%
2023$7,486+1.3%
2022$7,387+4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$329,900
DeedBook 14076, Page 1693

Property Built

Built

Year Built: 2008