Skip to content

12 Edwards CourtTuckerton, NJ 08087

Built 2007

Last Sale Price
$401,905
Last Sale Date
Aug 17, 2007

Property Information

Block169
Lot7.10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class16.5
Description2S-AL-L-2AG
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage3,283
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,200
16%
Improvement Value:$300,200
84%
Total Assessment$357,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,761+4.3%
2024$10,315+5.9%
2023$9,736+1.3%
2022$9,607+4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$401,905
DeedBook 13757, Page 1582

Property Built

Built

Year Built: 2007