Skip to content

154 Parkertown DriveTuckerton, NJ 08087

Built 1977

Last Sale Date
Aug 26, 2019

Property Information

Block170
Lot5.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class16
Description2S-F-2-1AG 1732
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,732
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,800
40%
Improvement Value:$112,800
60%
Total Assessment$186,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,619+4.3%
2024$5,385+5.9%
2023$5,083+1.3%
2022$5,016+4.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$189,000

From:

To:

Sq Ft1,732DeedBook 15821, Page 185Recorded6/6/2014

Property Built

Built

Year Built: 1977