Skip to content

904 Railroad DriveTuckerton, NJ 08087

Built 1973

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
May 10, 2023

Property Information

Block172.01
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R-1AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,296
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,100
48%
Improvement Value:$90,600
52%
Total Assessment$172,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,200+16.3%
2024$4,470+5.9%
2023$4,219+1.3%
2022$4,164+4.1%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$295,000
Sq Ft1,296DeedBook 19389, Page 1123Recorded5/25/2023

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

Sq Ft1,296DeedBook 16487, Page 454Recorded8/24/2016

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 13031, Page 1804

Property Sale

Sale
$151,000
DeedBook 11543, Page 1819

Property Built

Built

Year Built: 1973