Skip to content

7 Birchwood DriveTuckerton, NJ 08087

Built 1989

Last Sale Price
$127,000
Last Sale Date
Jul 15, 1998

Property Information

Block190.02
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class16
Description2S-W-L-2AG
Dwellings1
ZoningR400
Sq Footage1,556
Acreage0.92

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,600
46%
Improvement Value:$116,900
54%
Total Assessment$216,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,519+4.3%
2024$6,248+5.9%
2023$5,897+1.3%
2022$5,820+4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$127,000
DeedBook 5597, Page 248

Property Built

Built

Year Built: 1989