Skip to content

3 Birchwood DriveTuckerton, NJ 08087

Built 1974

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Dec 23, 2020

Property Information

Block190.02
Lot14.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class16
Description2S-AL-L-2AG2483
Dwellings1
ZoningR400
Sq Footage2,483
Acreage0.81

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$119,800
39%
Improvement Value:$187,600
61%
Total Assessment$307,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,256+4.3%
2024$8,872+5.9%
2023$8,374+1.3%
2022$8,263+4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000
Sq Ft2,483DeedBook 18322, Page 94Recorded2/17/2021

Property Built

Built

Year Built: 1974