Skip to content

8 Elmwood DriveTuckerton, NJ 08087

Built 1980

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Jun 3, 2024

Property Information

Block190.04
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class16
Description1.5S-AL-F-2AG
Dwellings1
ZoningR400
Sq Footage1,504
Acreage0.92

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,600
40%
Improvement Value:$146,400
60%
Total Assessment$246,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,597+4.3%
2024$6,323+5.9%
2023$5,968+1.3%
2022$5,889+4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$460,000
Sq Ft1,504DeedBook 19719, Page 326Recorded6/26/2024

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 11479, Page 384

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5523, Page 600

Property Built

Built

Year Built: 1980