Skip to content

8 Maplewood DriveTuckerton, NJ 08087

Built 2005

Last Sale Price
$269,000
Last Sale Date
Sep 14, 2018

Property Information

Block190.05
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R-2AG
Dwellings1
ZoningR400
Sq Footage1,386
Acreage0.92

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,600
37%
Improvement Value:$166,700
63%
Total Assessment$266,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,768+6.7%
2024$7,282+6.2%
2023$6,860-2.2%
2022$7,016+4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$269,000

From:

To:

Sq Ft1,386DeedBook 17244, Page 552Recorded9/19/2018

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 12166, Page 260