Skip to content

7 Maplewood DriveTuckerton, NJ 08087

Built 1987

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Jan 23, 2006

Property Information

Block190.06
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class16
Description2S-AL-L-2AG
Dwellings1
ZoningR400
Sq Footage---
Acreage0.92

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,600
35%
Improvement Value:$182,600
65%
Total Assessment$282,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,497+4.3%
2024$8,144+5.9%
2023$7,687+1.3%
2022$7,586+4.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 13026, Page 405

Property Sale

Sale
$171,500
DeedBook 10159, Page 825

Property Built

Built

Year Built: 1987