Skip to content

6 Pinewood DriveTuckerton, NJ 08087

Built 1998

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
May 16, 2002

Property Information

Block190.06
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class16
Description1.5S-AL-F-22191
Dwellings1
ZoningR400
Sq Footage2,191
Acreage0.92

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,600
31%
Improvement Value:$217,300
69%
Total Assessment$316,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,542+4.3%
2024$9,146+5.9%
2023$8,632+1.3%
2022$8,518+4.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1998