Skip to content

12 Pinewood DriveTuckerton, NJ 08087

Built 2003

Last Sale Price
$414,500
Last Sale Date
May 12, 2021

Property Information

Block190.06
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class16
Description2S-AL-L-2AG2863
Dwellings1
ZoningR400
Sq Footage2,863
Acreage0.92

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,600
31%
Improvement Value:$226,200
69%
Total Assessment$325,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,810+4.3%
2024$9,403+5.9%
2023$8,875+1.3%
2022$8,758+4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$414,500
Sq Ft2,863DeedBook 18495, Page 678Recorded5/24/2021

Property Sale

Sale
$327,000

From:

To:

Sq Ft2,863DeedBook 15686, Page 1930Recorded11/15/2013

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 10524, Page 441