Skip to content

23 Maplewood DriveTuckerton, NJ 08087

Built 2002

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Jul 31, 2020

Property Information

Block190.06
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R-2AG1448
Dwellings1
ZoningR400
Sq Footage1,448
Acreage0.92

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,600
42%
Improvement Value:$137,900
58%
Total Assessment$237,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,151+4.3%
2024$6,854+5.9%
2023$6,470+1.3%
2022$6,384+4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

DeedBook 18001, Page 41Recorded8/10/2020

Property Sale

Sale
$244,000

From:

To:

Sq Ft1,448DeedBook 15649, Page 1571Recorded9/27/2013

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 10498, Page 1455

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 5655, Page 447