Skip to content

28 Bunker DriveTuckerton, NJ 08087

Built 2006

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Sep 30, 2016

Property Information

Block190.09
Lot32
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page1306

Building Details

Building Class17
Description1S-AL/S-R-22314
Dwellings1
ZoningPRD
Sq Footage2,314
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,000
33%
Improvement Value:$211,300
67%
Total Assessment$315,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,494+4.3%
2024$9,100+5.9%
2023$8,589+1.3%
2022$8,475+4.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft2,314DeedBook 16535, Page 579Recorded10/11/2016

Property Sale

Sale
$494,440
DeedBook 13283, Page 263

Property Built

Built

Year Built: 2006