Skip to content

254 Frog Pond RoadTuckerton, NJ 08087

Built 2002

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
May 4, 2019

Property Information

Block190
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R
Dwellings1
ZoningR75A
Sq Footage1,568
Acreage0.97

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,300
37%
Improvement Value:$146,000
63%
Total Assessment$232,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,995+4.3%
2024$6,704+7.8%
2023$6,222+1.3%
2022$6,139+4.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$115,000

From:

To:

DeedBook 15751, Page 930Recorded2/25/2014

Property Sale

Sale
$153,545
DeedBook 11067, Page 933

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 10099, Page 1711