Skip to content

505 Railroad DriveTuckerton, NJ 08087

Built 2002

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Jul 5, 2016

Property Information

Block190
Lot9.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
Description1.5S-AL-O-22448
Dwellings1
ZoningPRD
Sq Footage2,448
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,400
29%
Improvement Value:$259,300
71%
Total Assessment$367,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,071+4.3%
2024$10,612+5.9%
2023$10,016+1.3%
2022$9,884+4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000

From:

To:

DeedBook 16475, Page 661Recorded8/11/2016

Property Built

Built

Year Built: 2002