Skip to content

420 Golf View DriveTuckerton, NJ 08087

Built 2003

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Dec 11, 2017

Property Information

Block191.02
Lot60
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page1304

Building Details

Building Class16
Description2S-AL-O-2AG3255
Dwellings1
ZoningPRD
Sq Footage3,255
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,900
21%
Improvement Value:$236,800
79%
Total Assessment$299,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,024+4.3%
2024$8,649+5.9%
2023$8,164+1.3%
2022$8,056+4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft3,255DeedBook 16972, Page 621Recorded12/19/2017

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft3,255DeedBook 15629, Page 1423Recorded9/4/2013

Property Built

Built

Year Built: 2003