Skip to content

429 Golf View DriveTuckerton, NJ 08087

Built 2003

Last Sale Price
$449,000
Last Sale Date
Nov 9, 2022

Property Information

Block191.03
Lot132
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page1304

Building Details

Building Class16.5
Description2S-AL-O-2AG
Dwellings1
ZoningPRD
Sq Footage3,285
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,800
28%
Improvement Value:$266,200
72%
Total Assessment$369,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,111+4.3%
2024$10,649+5.9%
2023$10,052+1.3%
2022$9,919+4.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$449,000
Sq Ft3,285DeedBook 19228, Page 808Recorded11/17/2022

Property Sale

Sale
$383,673
DeedBook 11534, Page 753

Property Built

Built

Year Built: 2003