Skip to content

447 Golf View DriveTuckerton, NJ 08087

Built 2004

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
May 30, 2018

Property Information

Block191.03
Lot141
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page1304

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R-2AG2119
Dwellings1
ZoningPRD
Sq Footage2,119
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,500
32%
Improvement Value:$213,200
68%
Total Assessment$315,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,506+4.3%
2024$9,111+5.9%
2023$8,600+1.3%
2022$8,486+4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft2,119DeedBook 17140, Page 507Recorded6/8/2018

Property Sale

Sale
$470,000
DeedBook 13727, Page 1828

Property Sale

Sale
$382,985
DeedBook 12061, Page 1510

Property Built

Built

Year Built: 2004