Skip to content

53 Golf View DriveTuckerton, NJ 08087

Built 2005

Owner
---
Last Sale Price
$376,000
Last Sale Date
May 23, 2025

Property Information

Block191.03
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page1305

Building Details

Building Class16.5
Description1S-AL-R-2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage2,285
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$72,800
24%
Improvement Value:$230,500
76%
Total Assessment$303,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,882+4.5%
2024$8,503+9.6%
2023$7,762-1.8%
2022$7,903+4.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$376,000
Sq Ft2,285DeedBook 20027, Page 658Recorded5/30/2025

Property Sale

Sale
$547,764
Sq Ft2,285DeedBook 19955, Page 471Recorded3/17/2025

Property Sale

Sale
$444,968
DeedBook 12845, Page 139

Property Built

Built

Year Built: 2005