Skip to content

7 Golf View DriveTuckerton, NJ 08087

Built 2007

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Apr 14, 2017

Property Information

Block191.03
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page1305

Building Details

Building Class16
Description1S-ST/AL-R-2341
Dwellings1
ZoningPRD
Sq Footage2,341
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,100
32%
Improvement Value:$193,600
68%
Total Assessment$284,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,572+4.3%
2024$8,216+5.9%
2023$7,755+1.3%
2022$7,653+4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

Sq Ft2,341DeedBook 16714, Page 1160Recorded4/19/2017

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 15559, Page 344

Property Sale

Sale
$482,263
DeedBook 13626, Page 330

Property Built

Built

Year Built: 2007