Skip to content

73 Golf View DriveTuckerton, NJ 08087

Built 2000

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 18, 2012

Property Information

Block191.03
Lot35
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page1303

Building Details

Building Class16.5
Description2S-AL-O-2AG
Dwellings1
ZoningPRD
Sq Footage2,808
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,200
20%
Improvement Value:$255,400
80%
Total Assessment$320,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,653+4.3%
2024$9,253+5.9%
2023$8,733+1.3%
2022$8,618+4.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$349,000
DeedBook 10920, Page 1388

Property Sale

Sale
$2,042,100
DeedBook 10458, Page 1237

Property Built

Built

Year Built: 2000