Skip to content

79 Golf View DriveTuckerton, NJ 08087

Built 2007

Owner
---
Last Sale Price
$444,900
Last Sale Date
Apr 7, 2025

Property Information

Block191.03
Lot37
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page1303

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R-2AG1946
Dwellings1
ZoningPRD
Sq Footage1,946
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,100
26%
Improvement Value:$185,100
74%
Total Assessment$250,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,284+4.5%
2024$6,971+6.2%
2023$6,565+1.4%
2022$6,475+4.3%
Property History

Property Sale

Sale
$444,900
Sq Ft1,946DeedBook 19986, Page 1523Recorded4/21/2025

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,946DeedBook 15791, Page 1581Recorded4/28/2014

Property Sale

Sale
$414,349
DeedBook 13525, Page 1674

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$2,042,100
DeedBook 10458, Page 1237