Skip to content

23 Cypress CourtTuckerton, NJ 08087

Built 2003

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
May 21, 2015

Property Information

Block191.03
Lot85
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page1304

Building Details

Building Class16.5
Description1S-AL-R-2AG
Dwellings1
ZoningPRD
Sq Footage2,128
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,800
35%
Improvement Value:$239,100
65%
Total Assessment$367,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,077+4.3%
2024$10,618+5.9%
2023$10,022+1.3%
2022$9,889+4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

Sq Ft2,128DeedBook 16092, Page 650Recorded5/28/2015

Property Built

Built

Year Built: 2003