Skip to content

12 Cypress CourtTuckerton, NJ 08087

Built 2004

Last Sale Date
Dec 18, 2015

Property Information

Block191.03
Lot98
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page1304

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-O-2AG3425
Dwellings1
ZoningPRD
Sq Footage3,425
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,800
31%
Improvement Value:$282,400
69%
Total Assessment$408,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,291+4.3%
2024$11,781+5.9%
2023$11,119+1.3%
2022$10,972+4.1%
Property History

Property Sale

Sale

From:

To:

DeedBook 16329, Page 911Recorded3/2/2016

Property Sale

Sale
$438,757
DeedBook 12156, Page 258

Property Built

Built

Year Built: 2004