Skip to content

90 Golf View DriveTuckerton, NJ 08087

Built 2002

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Sep 15, 2023

Property Information

Block191.06
Lot34
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page1303

Building Details

Building Class16
Description1.5S-AL-F-2AG
Dwellings1
ZoningPRD
Sq Footage3,255
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,900
18%
Improvement Value:$290,300
82%
Total Assessment$353,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,623+8.8%
2024$9,766+5.9%
2023$9,218+1.3%
2022$9,096+4.1%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$470,000
Sq Ft3,255DeedBook 19496, Page 1524Recorded9/27/2023

Property Sale

Sale
$355,000

From:

To:

Sq Ft3,255DeedBook 17061, Page 278Recorded3/22/2018

Property Sale

Sale
$553,657
DeedBook 13394, Page 1526

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$2,042,100
DeedBook 10458, Page 1237