Skip to content

40 Golf View DriveTuckerton, NJ 08087

Built 2005

Last Sale Price
$335,286
Last Sale Date
Jul 29, 2005

Property Information

Block191.06
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page1303

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R-2AG2101
Dwellings1
ZoningPRD
Sq Footage2,101
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,900
24%
Improvement Value:$203,800
76%
Total Assessment$266,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,030+4.3%
2024$7,697+5.9%
2023$7,265+1.3%
2022$7,169+4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$335,286
DeedBook 12798, Page 689

Property Built

Built

Year Built: 2005