Skip to content

386 Wood StreetTuckerton, NJ 08087

Built 1988

Last Sale Price
$189,500
Last Sale Date
May 23, 2014

Property Information

Block191
Lot16.05
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page1302

Building Details

Building Class16
Description1.5S-AL-F- 1248
Dwellings1
ZoningR75A
Sq Footage1,248
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,600
36%
Improvement Value:$117,900
64%
Total Assessment$185,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,585+4.3%
2024$5,354+5.9%
2023$5,053+1.3%
2022$4,986+4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$189,500

From:

To:

DeedBook 15817, Page 1053Recorded6/3/2014

Property Sale

Sale
$120,000

From:

To:

DeedBook 15710, Page 195Recorded12/17/2013

Property Built

Built

Year Built: 1988