Skip to content

382 Wood StreetTuckerton, NJ 08087

Built 1996

Last Sale Price
$183,500
Last Sale Date
May 26, 2016

Property Information

Block191
Lot16.07
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page1302

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R-1AG1248
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,248
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,600
38%
Improvement Value:$113,200
62%
Total Assessment$181,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,474+4.3%
2024$5,247+5.9%
2023$4,952+1.3%
2022$4,887+4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$183,500

From:

To:

Sq Ft1,248DeedBook 16413, Page 1621Recorded6/8/2016

Property Sale

Sale
$107,300
DeedBook 5693, Page 989

Property Sale

Sale
$99,650
DeedBook 5372, Page 508

Property Built

Built

Year Built: 1996