Skip to content

386 Frog Pond RoadTuckerton, NJ 08087

Built 1994

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 25, 2014

Property Information

Block195
Lot4.03
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R-2AG1964
Dwellings1
ZoningR75A
Sq Footage1,964
Acreage0.68

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,500
36%
Improvement Value:$161,100
64%
Total Assessment$252,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,606+4.3%
2024$7,290+5.9%
2023$6,881+1.3%
2022$6,790+4.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$141,000
DeedBook 5204, Page 485

Property Built

Built

Year Built: 1994